sobota, 18 kwietnia 2015

Coroczne sprawozdania

Każdy przedsiębiorca każdego roku ma obowiązek składać do GUS liczne ankiety i sprawozdania. Przykładowo mowa o czymś takim, jak badania PL1, sprawozdanie o warunkach zatrudnienia Z 10, oraz liczne inne, w szczególności powiązane z takimi danymi:
Jakością zatrudnienia, Tendencjami zatrudnienia, Tendencjami gospodarczymi, Tendencjami inwestycyjnymi.
GUS sprawdza też sprawy łączące się z z BHP, tematy związane z wynagrodzeniami i w ogólności wszystkim tym, co pojawia się na linii szef - pracownik.

Opolskie w czołówce

Szczególną pozycję w badaniu trendów oraz przyczyn ich powstawania, lub też określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole pod tym względem przoduje - sprawozdawczość dowodzi, że jest tutaj najmniej wypadków w pracy. W zasadzie nic niezwykłego, gdyż Opolskie jest najmniejszym z województw w kraju, co więcej: nie jest szczególnie mocno uprzemysłowione. Jest to racja, jednak nie w stosunku do danych statystycznych, bo te wyliczane są dzieląc na 1000 pracujących.

W kwestii wypadkowości w opolskiem - co jest jej przyczyną?

Primo na pewno są to prężne działania Inspekcji Pracy Opole, między innymi:
  1. Programy zapobiegawcze
  2. Kursy dla właścicieli firm
  3. Surowe działania kontrolne kończące się nakazami i mandatami
Ta ostatnia sprawa na uprzedniej liście to nic przyjemnego, lecz zarazem można zauważyć, że każda kontrola z Inspekcji Pracy Opole daje w jakiś tam nie bezpośredni sposób pożądany skutek w postaci bardziej bezpiecznej pracy i zatrudnienia.
Druga sprawa, to świadomość organizatorów zatrudnienia - z pomocą sieci dowiadują się, jakie ciążą na nich obowiązki w zakresie Kodeksu Pracy, dzięki zaawansowanym i niejednokrotnie bezpłatnym webowym narzędziom mogą także sobie sami zrobić z tematyki bezpiecznej pracy. Wychodzi na to, że nie trzeba już tak wiele wysiłku i nakładów, by zdobyć wiedzę o BHP i Prawa Pracy.
Trzecia przyczyna niskiej ilości wypadków przy pracy, to sami pracownicy. Na terenie opolskiego jest bardzo duża migracja do innych krajów europejskich - za pracą.Zarazem ludzie wróciwszy do Polski sami nie godzą się na pracę w firmach nie spełniających wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy i niechętnie przystają na zarobek uzyskiwany w niekorzystnych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz