niedziela, 5 kwietnia 2015

Rynki Kapitałowe w marcu 2015

Gospodarka - jak to ocenić?

Pierwszy i drugi miesiąc bieżącego roku nie przyniósł nic, co zmieniłyby naszą prognozę możliwości gospodarczych dla Polski. Wciąż konsekwentnie sądzimy, iż z początkiem 2015 roku generalna sytuacja dla lokujących kapitał jest przyzwoita, z perspektywą jakiejś bliżej na ten moment nieokreślonej poprawy w kolejnych kwartałach. Zgodnie z danymi z IV kw. poprzedniego roku, polska gospodarka rozrosła się o 3,1% licząc rok do roku za sprawą czynników jak sprzedaż krajowa (urósł wówczas on o 3,1% rok do roku) i inwestycje, głównie przedsiębiorstw (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu był handel zagraniczny (-1,5%). W kolejnych miesiącach roku 2015 można się spodziewać co najmniej utrzymania tempa rosnącego popytu krajowego a nawet niewielkiego przyspieszenia. Widoczna poprawa powinna pojawić się w zakresie inwestycji, przede wszystkim za sprawą oczekiwanego wzrostu ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020.
Handel zagraniczny: można oczekiwać konkretnej poprawy wskutek coraz bardziej prawdopodobnego ocieplenia koniunktury w UE (przy czym raczej saldo wymiany handlowej ze „Wschodem” nie poprawi się po wyraźnym osłabieniu w 2014 roku). Ostatnio interesujące zdarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się ujemnej inflacji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), a także pod wpływem licznych europejskich banków centralnych żądających obniżenia kosztu pieniądza, RPP niedawno ścięła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji Rada dała do zrozumienia, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.
Spełnienie tej deklaracji Rady wydaje się bardzo prawdopodobna i w bliższym okresie nie spodziewamy się zmian oprocentowania wierzytelności.

Rynek obligacji

Jak często bywa jednym z ważniejszych czynników wpływających sytuację na rynku polskich obligacji skarbowych jest polityka banków centralnych. Dla naszego rynku najbardziej liczą się trzy instytucje. Pierwsza z nich, RPP, ścięła niedawno główną stopę o 50 pkt. i jednocześnie wyraźnie dała do zrozumienia, że kolejnych w tym cyklu już nie zrobi. Zasadniczo dla długu dobra jest sytuacja, kiedy ma wystąpić ciąg obniżek stóp procentowych.

Rynek akcji

Luty przyniósł zyski dla inwestorów funduszy lokujących pieniądze na warszawskiej giełdzie. Wskaźnik grupujący wszystkie podmioty (WIG) wzrósł wtedy o dwa procent z okładem. We wzrostach swe zasługi miały w głównej mierze średnie i mniejsze podmioty, jako że indeks giełdowych gigantów (WIG20) zyskał tylko o jeden procent, kiedy indeks sWIG80 niemalże o sześć procent. Czyli: nastąpiło odwrócenie trendów z roku 2014, kiedy to względnie dobrą inwestycją były duże spółki. Prognozy dla globalnych giełd zdają się poprawiać w 2015 roku. Obecny rok da najpewniej delikatne przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki. Zarazem w większości obszarów gospodarczych słusznie jest oczekiwać wzrostu zagregowanych zysków o których donoszą spółki.

Wyceny nie są z grupy historycznie niskich, jednak według nas nie są na tyle duże by się ich znacząco obawiać w środowisku niskich kosztów pieniądza z jakim mamy obecnie do czynienia. Zarazem rekordowo wysokie ceny inwestycji w dług w najważniejszych regionach i związane z tym znikome szanse na wysoki zysk w segmencie dłużnym mogą przyczynić się do powiększenia zainteresowania akcjami.
Patrząc lokalnie uważamy, że rośnie możliwość na utrzymanie przewagi „maluchów” nad „grubasami”. W segmencie małych firm łatwiej o poprawę wyników finansowych, a wyceny wydają się dobre. Ceną za wyższy potencjał zysków jest jak zwykle w tym przypadku większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na zmiany nastrojów i kierunku w którym płynie pieniądz (więcej o tym - źródło).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz